Bardejów i źródła termalne

Będąc w w Ropkach, gdy pozna się już trochę Beskidy, a dokladnie Beskid Niski nie można zapomnieć o pobliskim Bardejovie, uzdrowisku po stronie słowackiej, którego historia sięga 1247 roku. Główną atrakcją Bardejova są źródła leczniczych wód mineralnych. Jedną z ciekawostek kompleksu uzdrowiskowego w Bardejovie jest tor tlenowy oraz naturalne kąpielisko z ogrzewaną wodą. W Bardejovie można spędzić cały dzień lub po prostu odwiedzić to piękne miasteczko w trakcie objazdowej wycieczki krajoznawczej samochodem.

Bardejów istnieje już ponad 770 lat. Rozwój Bardejowa był możliwy dzięki jego położeniu na ważnym szlaku handlowym między Morzem Czarnym a Bałtykiem. Za sprawą docierających tu kupców i handlarzy miasto szybko się wzbogaciło. Według danych pochodzących z 1437 r. w obrębie murów miejskich istniało 517 domów, zamieszkiwanych przez 3000 osób, natomiast poza murami znajdowało się 300 domów. Ciekawostką odnośnie miasta był też fakt, że posiadało ono swojego, własnego… kata! Była to mocno uprzywilejowana persona, gdyż od miasta otrzymywała dom oraz całkiem pokaźną pensję.

30 listopada 2000 roku podjęto decyzję o wpisaniu Bardejowa na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ochroną objęte zostało historyczne centrum miasta oraz zespół budynków Synagogoi. W 2001 roku natomiast Bardejów wraz z miastami Keżmarok, Lewocza i Stara Lubownia podpisały deklarację i wspólnie stworzyły Stowarzyszenie „Słowackie miasta królewskie – renesans” w celu ochrony i zachowania historycznego i kulturowego dziedzictwa i koncentrowaniu się na rozwoju turystyki kwalifikowanej.

%d blogerów lubi to: